DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Ağır Tonajlı Eksantrik Preste Meydana Gelen İş Kazası Bilirkişi Raporu

Ağır Tonajlı Eksantrik Preste Meydana Gelen İş Kazası Bilirkişi Raporu
15.07.2019
1.224
A+
A-

… MAHKEMESİNE BİLİRKİŞİ RAPORU

RAPORUN KONUSU:
… ünvanlı işyeri işçisi iken, 17.11.2006 tarihinde işyerinde uzuv kaybı ile sonuçlanan iş kazası geçiren kazalının, kaza olayının incelenerek tarafların kusur oranlarının tespit edilmesinden ibarettir.

OLAY:
… ünvanlı işyerinde 31.10.2006 tarihinden itibaren işe başlayan işçi bundan önce bir süre pres operatörlüğü yapması nedeniyle doğrudan pres operatörü olarak çalıştırılmaya başlanmış ve 17.11.2006 tarihinde 350 tonluk açık kalıp bağlı, iki yönlü çalışılan eksantrik presin her iki tarafında çift el kumanda tertibatı ile koruyucu el aleti kullanmadan baskı yaparken presin kavrama grubunda perçin kopması ile ikileme yapması üzerine sırada işçi sol elini kalıp arasına kaptırarak iş kazasına maruz kalmıştır.

OLAYIN NEDENLERİ VE SAPTANAN HUSUSLAR: Kazalı işçinin işyerinde 17.11.2006 tarihinde geçirdiği iş kazası ile ilgili olarak yapılan keşifte ve dosya muhteviyatından aşağıdaki hususlar tespit edilmiştir.
1- İşveren 30.10.2006 tarihinde işyerine işçi olarak aldığı işçiyi yeterli iş eğitimine tabi tutmadan doğrudan preste operatör olarak çalıştırmaya başlamıştır.
2- Kaza olayının meydana geldiği 350 tonluk açık kalıp bağlı, iki yönlü çalışılan ve her iki yönde çift el kumanda tertibatı olan eksantrik presin kaza sonrasında yapılan incelemesinde kavrama grubundaki perçinlerden birinin kopması nedeniyle muhtemelen kavrama yapamayan pres bu durumda ikileme yapabileceğinden, kaza sonrasında kavrama grubunda parça onarımları ve parça yenilenmeleri yapılmıştır.
3- Kaza olayının meydana geldiği 350 tonluk açık kalıp bağlı, iki yönlü çalışılan ve her iki yönde çift el kumanda tertibatı olan eksantrik presin kaza sırasında, keşifte görülen basılan parçaya ait operatör çalışma talimatında koruyucu el aleti kullanılması talimatı yoktur.
4- Presin muhtemelen kavrama grubundaki arıza nedeniyle meydana geldiği kanaati oluşmasına rağmen, kaza olasılık nedenlerini azaltmak için bu tür ağır tonajlı preslerde kalıp önünde kumandanın kullanılmadığı sırada el tehlikeli bölgede iken kalıp hareketini önleyen fotosel tertibatı yoktur.

YASA VE MEVZUATA GÖRE DURUM:

İşyeri işçisi iken, işyerinde 17.11.2006 tarihinde uzuv kaybı ile sonuçlanan iş kazası geçiren işçinin kaza olayı ile ilgili olarak edinilen bilgiler ve dosya içindeki belgelerin değerlendirilmesiyle belirlenen hususlar;
1- Kazalı işçi işyerinde yeterli olarak işbaşı-iş güvenliği eğitimine tabi tutulmadan 30.10.2006 tarihinden itibaren preslerde çalıştırılmaya başlanmış olup, 17.11.2006 tarihinde 350 tonluk açık kalıp bağlı, iki yönlü çalışan ve her iki yönde çift el kumanda tertibatlı eksantrik preste çalışması sırasında iş kazasına maruz kalmıştır.
İşyerinde sağlık ve güvenliğin sağlanması ve sürdürülebilmesi için; İşveren, her işçinin çalıştığı yere ve yaptığı işe özel bilgi ve talimatları da içeren sağlık ve güvenlik eğitimi almasını sağlamak zorundadır. Bu eğitim özellikle;
a) İşe başlanmadan önce,
b) Çalışma yeri veya iş değişikliğinde,
c) İş ekipmanlarının değişmesi halinde,
d) Yeni teknoloji uygulanması halinde,
yapılır.
Eğitim, değişen ve yeni ortaya çıkan risklere uygun olarak yenilenir ve gerektiğinde periyodik olarak tekrarlanır.
(İş Kanunu Madde:77)
2- Kazanın meydana geldiği 350 tonluk açık kalıp bağlı, iki yönlü çalışan ve her iki yönde çift el kumanda tertibatlı eksantrik preste belirlenemeyen ancak kaza sonrası yapılan araştırmada kavrama grubundaki perçinlerden birinin kopması sonucu kavrama yapamayan presin yeniden baskı yapması yani ikileme durumu presin arızalı durumda olduğunu göstermektedir.
Her işveren işyerinde işçilerin sağlığını ve güvenliğini sağlamak için bu Tüzükte belirtilen şartları yerine getirmek üretim makine ve araçlarını noksansız bulundurmak gerekli olanı yapmakla yükümlüdür.
(İş Kanunu Madde:78) (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:2-4)
3- Kaza olayının meydana geldiği 350 tonluk açık kalıp bağlı, iki yönlü çalışılan ve her iki yönde çift el kumanda tertibatı olan eksantrik presin kaza sırasında rapor ekinde sureti bulunan basılan parçaya ait operatör çalışma talimatında koruyucu el aleti kullanılması talimatı yoktur.
Pres çalışmalarında el ve kolları korumak imkanı olmayan hallerde, uygun kişisel koruyucular yapılacak ve işçilere kıskaç veya maşa, mıknatıs gibi aletlerin kullanılması talimatı verilecektir.
(İş Kanunu Madde:78) (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:180/5)
4-Büyük parçaların işlendiği ağır tonajlı preslerde, el tehlikeli bölgede iken kalıp hareketini engelleyen fotosel tertibatı bulunacaktır.
(İş Kanunu Madde:78) (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:180/6)

SONUÇ VE KANAAT:
Mahkemenin tayin ettiği bilirkişi olarak işçinin 17.11.2006 tarihinde geçirdiği iş kazasına ilişkin olarak yapılan keşifte tespit edilen noksan hususlar ile mevzuata aykırılıklar belirtilmiştir.
Bu durumda; İşyeri işçisi iken, işyerinde 17.11.2006 tarihinde uzuv kaybı ile sonuçlanan iş kazası geçiren işçinin kaza olayı ile ilgili olarak keşifte edinilen bilgiler ve dosya içindeki belgelerin değerlendirilmesinden sonra taraflardan;
Raporun Mevzuata Göre Durum bölümünün 1., 2., 3. ve 4. maddelerinde belirtildiği şekilde tedbir almayan işveren kuruluşun bu iş kazası olayında % 100 (Yüzde yüz) oranında kusurlu olduğu,

kanaatiyle düzenlenmiş rapordur.
Takdirlerinize arz ederim.21.07.2008

Bilirkişi
Yılmaz Cengiz
Makine Mühendisi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.