DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İŞYERLERİNDE TEHLİKE SINIFLARINA GÖRE BİR ALT SINIF ( B-C) GÖREVLENDİRİLEBİLİR Mİ?

İŞYERLERİNDE TEHLİKE SINIFLARINA GÖRE BİR ALT SINIF ( B-C) GÖREVLENDİRİLEBİLİR Mİ?
03.02.2023
433
A+
A-

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 6 ncı maddesi gereğince, istisnalar hariç tüm işyerlerinde işyeri hekimi ile iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi gerekiyor.

İstisnası ise  kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olup az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri. Bu işyerlerinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü son olarak 31 Aralık 2023 tarihine ertelendi.

 

6331 sayılı Kanununun 8 inci maddesinde de; “İş güvenliği uzmanlarının görev alabilmeleri için; çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde en az (B) sınıfı, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise en az (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmaları şartı aranır.” Hükmü bulunmaktadır.

 

6331 Sayılı Kanuna göre  çok tehlikeli işyerlerinde en az (A) sınıfı, tehlikeli işyerlerinde en az (B) sınıfı, az tehlikeli işyerlerinde ise (C) sınıfı uzman görevlendirilmesi gerekiyor. Ayrıca (A) sınıfı iş güvenliği uzmanları tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanları az tehlikeli işyerlerinde de görevlendirilebiliyor.

Ancak genel durum bu şekilde olmakla birlikte, uygulamanın başladığı ilk zamanlarda piyasada yeterli sayıda (A) sınıfı iş güvenliği uzmanı olmaması, ayrıca (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlarının tek çalışabileceği yer olan az tehlikeli işyerlerinde (50 veya daha fazla çalışanı olan işyerleri hariç) iş güvenliği uzmanı görevlendirme zorunluluğunun sürekli ertelenmesine bağlı olarak bu konuda esneklik getirildi. Buna göre;

1- 6331 sayılı Kanunun Geçici 4 üncü maddesi uyarınca, 31 Aralık 2023 tarihine kadar; çok tehlikeli işyerlerinde (A) sınıfı yerine (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı, tehlikeli işyerlerinde ise (B) sınıfı yerine (C) sınıfı iş güvenliği uzmanı da görevlendirilebilecek. Söz konusu tarih 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği uzmanı görevlendirilme zorunluluğunun ertelendiği tarih olup, bu tarihin daha sonra tekrar ertelenmesi halinde işyerlerinde bir alt sınıf iş güvenliği uzmanı görevlendirme imkanı tanınan süre de aynı şekilde uzatılmış olacak.

2- İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik’in 7/3. maddesinde; “Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, (Değişik ibare:RG:15/2/2016-29625) tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanlarından sadece birinin, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.” hükmüne yer verilmiştir. Dolayısıyla herhangi bir tarih sınırlaması olmaksızın (Yönetmelikte herhangi bir değişiklik yapılmazsa), işçi sayısına göre birden fazla işyeri hekimi görevlendirilmesi gereken çok tehlikeli işyerlerinde sadece iş güvenliği uzmanlarından birisinin (A) sınıfı, tehlikeli işyerlerinde ise sadece iş güvenliği uzmanlarından birisinin (B) sınıfı olması yeterli olup, görevlendirilen diğer iş güvenliği uzmanları (B) sınıfı veya (C) sınıfı olabilecek. Not: Yönetmeliğin söz konusu fıkrasında yer alan “tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanlarından sadece birinin” ibaresi Danıştay 10. Dairesi tarafından iptal edilmiş olup, yukarıda sadece 1. maddede belirtildiği şekilde işyerlerinde bir alt sınıf iş güvenliği uzmanı görevlendirilebilecek. 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.