DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

COVİT 19 (CORONA VİRÜSÜ) İLE MÜCADELEDE İSG PROFESYONELLERİN ROLÜ

19.05.2020
874
A+
A-

COVİT 19 (CORONA VİRÜSÜ) İLE MÜCADELEDE
İSG PROFESYONELLERİN ROLÜ

COVİT -19 NEDİR?
Dünya Sağlık Örgütünün (WHO), COVID-19 ‘ u artık PANDEMİK ( Pandemi eski yunanca bir tabir olup, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel addır.
Bu hastalığın küresel bir salgına dönüşmesi nedeniyle Devletimiz. 13 Mart 2020’de COVID-19 salgınını ulusal bir acil durum ilan etmiştir.
Bu yeni korona virüsün neden olduğu hastalığa “ KORONAVİRÜS hastalığı 2019 ” (veya COVID-19) denilmektedir.
COVID-19 yeni bir hastalıktır. COVID-19’a neden olan virüs, insanlar arasında yaygın olarak dolaşan ve soğuk algınlığı gibi hafif hastalığa neden olan korona virüslerle aynı değildir. Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19’un nasıl yayıldığını, neden olduğu hastalığın şiddetini ortaya koyduktan sonra, Hükümetimiz, insanlarımızı COVID-19 gibi solunum yolu hastalıklarına hazırlanmak ve yayılmasını önlemek için bir dizi önlemler paketi açıklamıştır. Bu süreçte Herkesin olduğu gibi biz İSG PROFESYONELLERİNİN de Toplumu, bu salgına karşı hazırlanma ve sağlıklı kalınması konusunda yönlendirme gibi biz dizi sorumlulukları bulunmaktadır..
BU HASTALIĞA KARŞI NE YAPMALIYIZ?
Sağlığımızın en önemli varlığımız olduğu söylenir.
O halde, Salgın Hastalık veya herhangi bir acil durumun ‘yan etkilerinden’ Korunmak için neden elinizden geleni yapmayalım?
Acil bir duruma hazırlanmak için birçok nedene ve motivasyona rağmen, birçok Yönetici, ve çalışan vatandaşımız, acil durumun halk sağlığı ve sağlık sistemleri üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkilerinden korunmak için ailelerinin sağlığını korumak için Maalesef hazırlıksız veya yetersiz kalmaktadırlar.
Bu hususta devreye sokulacak en önemli ekiplerden birisi İş Sağlığı Ve Güvenliği Profesyonelledir.
HASTALIK NASIL YAYILIR
Edindiğimiz bilgiler çerçevesinde, COVID-19’a neden olan virüs, bazı coğrafi bölgelerde topluluğa daha hızlı yayılmaktadır. Topluma yayılması, insanların nasıl ve nerede ENFEKTE olduklarından emin olmamalarına bağlı olarak o bölgede virüsün bulaşmış olması ile yaygınlaşmaktadır.
Yasal Mercilerin COVID-19 vakalarının nedeler de, hangi bölgelerimizde oluştuğunu henüz açıklamamaları nedeniyle bu hususta bir bilgimiz olmamakla beraber, yapılan açıklamalardan tüm ülke sathında mevcut olduğunu anlamaktayız.
Buna mukabil, deneyim ve tecrübelerimiz ışığında, COVID-19 vakalarının GEZGİNLER, bilinen BİR VAKANIN YAKIN TEMASLARI ile topluma yayıldığını görmekteyiz
HANGİ TÜR HİZMET ALANLARI POTANSİYELDİR.
Öz olarak potansiyel olarak ENFEKTE olmuş aşağıdaki kişilerle etkileşime giren kişilerde maruz kalma riskinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. BUNLARI
SAĞLIK HİZMETLERİ
ÖLÜ İLE TEMAS KURANLAR
LABORATUVARLAR
HAVAYOLU OPERASYONLARI
SINIR KORUMA
KATI ATIK VE ATIK SU YÖNETİMİ
VİRÜSÜN YAYILDIĞI BÖLGELERE SEYAHAT EDENLER olarak belirleyebiliriz.

Bu alanlarda ENFEKTE insanlar COVID-19’u solunum SEKRESYONLARI yoluyla, özellikle öksürdüklerinde veya hapşırdıklarında yayabilirler.
Sağlık Bilim Kurulunun açıklamış olduğu verilere göre; kişiden kişiye yayılma büyük olasılıkla yakın temaslar arasındadır (yaklaşık 3 Metre).
Kişiden kişiye yayılmanın esas olarak, ENFEKTE bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında, grip ve diğer solunum patojenlerinin yayılma şekline benzer şekilde üretilen solunum damlacıkları ile meydana geldiği düşünülmektedir.
Bu damlacıklar, yakınlarda bulunan veya muhtemelen akciğerlere solunan insanların ağızlarına veya burunlarına inebilir.
Bir kişinin üzerinde virüs bulunan bir yüzeye veya nesneye ve sonra kendi ağzına, burnuna veya muhtemelen gözlerine dokunarak COVID-19’u elde edip edemeyeceği şu anda bilinmemektedir.
İSG Profesyonelleri Hizmet verdikleri Kurum ve Kuruluşlarda bir Acil eylem Planı Hazırlamalı bu plan çerçevesine, varsa İSG Kurulu, Yoksa İSG Uzmanı, İşyeri HEKİMİ ve İşveren ile işçi Kesimi Katılımıyla COVID-19’a özgü bir YÖNERGE HAZIRLAMALIDIRLAR.

  • Dr., İbrahim OĞUR
    E. Baş İş Müfettişi
    İş Güvenliği Uzmanı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.