DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İSG PROFESYONELLERİNİN DİJİTALLEŞMESİ

Dr. İbrahim Oğur
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ, İŞ HUKUKU UZMANI, EĞİTMEN, DANIŞMAN, BİLİRKİŞİ

ÇEVRE SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ (ÇSG) UYGULAMALARININ DİJİTALLEŞME ZORUNLULUĞU

 “Hazırla ve önle, tamir etme ve tövbe etme”

GİRİŞ: Faaliyet gösterdiğiniz sektörde kuruluşunuzun büyüklüğü, ne olursa olsun etkili Çevre Sağlığı ve Güvenliği (ÇSG) yönetim uygulamasında ki başarınız hem çalışanlarınız ve işletmenizi hem de kârınızı korumak için hayati önem taşır.  Ayrıca, ÇSG Sisteminizi sürekli kontrol altında tutmanızı sağlayacağı için; Devletin bu konuda işletme sahiplerine/yöneticilerine koymuş olduğu cezai sorumluluk  ve yükümlülüklerin yerine getirilmemesi nedeniyle kapatmaya kadar gidebilecek birtakım yaptırımlara, karşı sizi koruma altına alacak, hapis’ e kadar gidecek hukuki yaptırımlardan sizi koruyacaktır.  Bu nedenle; İşletmeler yapmış oldukları faaliyet konuları çerçevesinde, bir yandan yasal yükümlülüklerini takip edip uygulamak, bir yandan, ÇSG Süreçlerini kayıt altına almak, uygulamaları hatasız ve zamanında yapmak, insan hatalarını azaltmak, sınırlı yetenekler karşısında sorunlarını aşmak amacıyla, DİJİTAL teknolojiyi kullanmak zorundadırlar.  Bununla beraber, bir gerçek var ki, hala birçok kuruluş ÇSG Süreçlerini manuel olarak yürütmektedir.  

Ancak; Günümüz de ÇSG ile ilgili gerçek zamanlı bilgiler olmadan, organizasyonlar için gerekli olan uygulamaları hatasız yürütmek ve hatalı olan eğilimleri belirlemek, azaltmak ve güvenlikte iyileştirme sürekliliğini sağlamak çok zordur.

Ayrıca, İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre (ÇSG) Uzmanlarının ihtiyaç duydukları bilgiler olmadan ve bu bilgiler ilgililerine aktarılmadan, çalışanların kendilerini güvenli hissetmesi çok kolay olmayacaktır.

Proaktif olarak ÇSG Uygulamalarının nasıl yapılacağından emin olmayan, bilgi ve deneyimi üzerinden Güçsüz ÇSG Uzmanı, işyerinde uygulanması gereken güvenlik tedbirlerine katkıda bulunamaz. Diğer taraftan yine hukuki bakımdan yeterli derecede korunamayan, etkisiz (ÇSG) Uzmanı ve ekipleri ile zaman kaybı yaşanması kaçınılmazdır.

Buradan hareketle; İşletme ve işyerlerinde uygulanacak, ÇSG yönetimlerinde, etkinliği sağlamak, insan hatalarından kaynaklanan riskler ortadan kaldırmak, zamanı iyi kullanmak adına Dijital çözüme geçilmesi ve bu yolla aşağıdaki dönüşümlerin gerçekleştirilmesi zorunluluğu doğmaktadır.

Bu yazımızda, Manuel ve Dijital Sistem üzerinden takip edilecek ÇSG uygulamalarının mukayesesini yapacak, Dijital yapılanmayı uygulayan kuruluşların, manuel sistem ile uygulama yapan kuruluşlardan nasıl daha hızlı büyüyeceklerini açıklamaya çalışacağız. Bunun için öncelikle Manuel uygulama ile karşılaşılabilecek riskleri ele alacak, arkasından, Dijital uygulamaların sağlayacağı faydaları değerlendireceğiz.

Bu yaparken de yerine göre ÖRNEKLEME Yöntemiyle açıklamaya çalışacağız.

 1. ÇSG SİSTEMİNİN MANUEL UYGULANMASIDAN KAYNAKLANAN RİSKLER:

Kuruluşunuz ÇSG Yönetim sistemi uygulamasında hala manuel süreçler kullanıyorsanız çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bunları aşağıdaki başlıklar altında vereceğimiz Çeşitli örnekler ile inceleyeceğiz. 

 1. İÇGÖRÜ EKSİKLİĞİ:

 ÇSG bilgileriniz merkezileştirilmedikçe ve işletmede bulunan tüm taraflarca erişilebilir olmadıkça, işyeri bazlı güvenlik risklerinizi veya iyileştirme için tespit edilen alanlar ile ilgili. Çalışan Eğilimlerini, ÇSG Kültürüne dönüştürmeniz mümkün değildir.

İşletme ve işyerinizde Çevre, iş Sağlığı ve Güvenliği (ÇSG) Kültürünü oluşturamadığınız takdirde de ÇSG

Sorunlarınız gözden kaçabileceği için, güvenlik riskleriniz yükselecek ve sonunda ihtiyacınız olandan daha fazla efor harcamak zorunda kalacaksınız.

Örnek; Belirli bir inşaat şantiyesinde; Yeni kurulacak bir üst yapı bina inşaatı için, şantiyeye sürekli olarak malzeme girmekte ve tüm malzemeler   rast gele bir alana yığılmaktadır. Diğer taraftan malzemelerin yığılmakta olduğu alan, aynı zamanda çalışanlar tarafından yürüyüş yolu olarak kullanılmaktadır. Yığılmış ve tehlikeli bir şekilde bu alana istiflenmiş Malzemeler, yolu kullanan işçiler için potansiyel bir risk oluşturmaktadır.

Bu durum yolu kullanan işçiler tarafından yöneticilere birkaç kez iletilmesine, Site Yöneticilerine e-posta gönderilmesine, işyerine kargo getiren firmanın bu durumu yöneticilere bildirmesine karşın, Tehlikeli bir şekilde istiflenmiş malzemeler için hiçbir şey yapılmamaktadır. Dolayısıyla risk devam etmektedir. PEKİ NEDEN _

ÇÜNKÜ; İşyerinin Çevre, Sağlık ve Güvenlik Hizmetlerini üstlenen ÇSG Yöneticilerinin, bu işyerinde yürütülmekte olan işlerden kaynaklanan, farklı önem derecelerine sahip düzinelerce sorunu vardır. Bunların başında da ZAMAN TÜKETİMİ gelmektedir.

Güvenlik sorunlarını bulma ve çözme söz konusu olduğunda, genellikle bu kişilere ulaşma zorlaşmaktadır. Genelde bu kişilere ulaşma ve/veya bu kişilerin bilgi toplaması e-posta yoluyla olmaktadır.  Bu durum ise ZAMANIN İYİ KULLANILAMAMASI nedeniyle verimsizliğe yol açmakta ve genel olarak ÇSG için daha az ZAMAN AYRILMASI anlamına gelmektedir. Bu durum ise, potansiyel tehlikelere karşı, (Düşme, Çarpma, devrilme vb. riskler. ) alınacak  güvenlik tedbirlerini engelleyecektir.

Örnek: Bir imalat firmasındaki ÇSG Uzmanı, aylık saha denetimleri yapmaktadır. Bu çerçevede bir denetim süreci içerisinde, gözlemlerini yapmış ve not ederek, potansiyel risk gördüğü hususlarda endişelerini belirterek, bu risk doğuran alanların ortadan kaldırılmasını bildirmiştir.

Nitekim, denetim programı gereğince 2 gün sonra yeniden İşyerine geldiğinde, merkez ofis yetkililerinin (Sorunlusunun) bu raporları ve rapor ekinde bulunan verileri kapsamlı bir şeklide tarayıp girmediği ve e-posta yoluyla kurulması benimsenmiş bir ÇSG ağını kullanarak bu durumu, tüm yetkililere ulaştırmadığı/ulaştıramadığını görmüştür.

Bu durum, tüm sürecin manuel olarak işletilmesinden, yavaş ve zahmetli olmasından kaynaklanmıştır.  Çünkü, kayıtların manuel olarak girilmemesi ve e-posta yolunun işlememesi nedeniyle, HATA OLUŞMUŞTUR.   Bu hata ise, Bilgilerin elle bir dokümana /elektronik tabloya girilmemesinden oluşmuşken, aynı zamanda bir dosyadan diğerine kopyalanırken, yanlış girilmesinden ve yanlış kişiye atanmasından da kaynaklanabilecektir.

 1. İŞ BİRLİĞİ/KATILIM EKSİKLİĞİ

Bir kuruluşun ÇSG yönetiminde meydana gelecek bir soruna karşı, Kurum içi iş birliği kazandırılmadan, Sofistike bir çözümde katılım birliği oluşturulmadan, çalışanların bir araya getirilmesi, bir hayal kırıklığına yol açacak ve potansiyel sorunlara karşı çözüm yolu geliştirilmeyeceği gibi bir direnç oluşturarak, mücadeleyi reddetme olasılığını artıracaktır.

Örnek: Bir çalışan yeni bir şantiyede işe başlıyor. Ancak daha önce böyle bir işte ve böyle bir organizasyon yapısında hiç çalışmamıştır.  Bir inşaat işinde öyle veya böyle sıradan işlerde çalışmış ve meşgul olmuştur.  Ancak atanmış olduğu işte, bazı zehirli maddelerle çalışılması söz konusu olmaktadır. Çalışan ise ÇSG Görevlisi tarafından bu iş için yeterli eğitim ve sertifikaya sahip olmadığı gibi, uygun bir şekilde de görevlendirilmemiştir.

Sonuç olarak da, firmanın iş süreçlerinin ne olduğunu bilmediği içinde yapılan işle ilgili gerekli önlemleri alamamaktadır. Dijital sistem üzerinden oluşturulacak takip ile, İşe ve iş prosesine uygun olmayan, gerekli eğitimi almamış kişilerin çalışması önlenecektir. (İşçi Pasaportu geliştirilecek sistemlerden bir tanesidir.)

 1. KOMPLEKS RAPORLAMALARA ULAŞAMAMA

Bilindiği üzere, Uyumluluk ve endüstri gereksinimleri karmaşık olduğu gibi, sektörel faktörlere göre de değişkenlik ve sürekli değişir.  Bu durum hem kuruluş yetkilileri hem de çalışan bireyler için zorluklar içerebilir.

Güvenlik yöneticileri, değişiklik olmadıkça işleyen proseste genellikle aynı şeyi kullanırlar. Bu bağlamda, olası bir ters  durum ile karşılaştıklarında onu çözmek adına, kurumun bu gibi olaylarla karşılaştığında, eskiden  nasıl bir çözüm oluşturduğunu bilmek adına, bugün karşılaştıkları olumsuz tavırları çözebilmek için  eski raporlara ihtiyaç duyabilirler.

Eğer, ÇSG ve/veya Departman yöneticileri bu raporlara anında ulaşıp, bu gibi durumlarda ne gibi bir çözüm önerisi geliştirdiğini tespit edemezler ise, ÇSG Hafızasını kullanarak, sorumluluk alanlarına özgü olarak hazırlanmış bu raporlardan yararlanamayacaklardır. Bu nedenle de ÇSG için gerekli olan sürekli iyileştirme döngüsü oluşamayacak, Çözüm için gerecek zaman süresi kadar bir kayıtla karşı karşıya kalınacaktır.

Örnek: Belirli bir imalat işi devralındı yeni bir ana şirket tarafından ve düzenli olarak sağlanması gerekiyor uygunluk raporları. Excel elektronik tablolarından ayrıntıları çıkarma ve manuel formlar son derece uzun ve meşakkatli bir süreçtir ve önemli bir uzmanlık gerektirmektedir.

 1. GÜVENLİK GÖZLEM EKSİKLİĞİ

Güvenliğin optimize edilebilmesi günlük çalışanlardan başlar.  Pek çok kuruluşta görev yayan ÇSG görevlileri ve yetkililer, yeterli bilgi, öngörü, bakış ve yeteneğe sahip olmasalar da, güvenlik çalışmalarında, günlük takip sistemini işletmeleri ve tespit etmiş oldukları en küçük bir herhangi bir gözlemi dahi ayrıntıları ile kaydetmeleri ve sisteme geçirmeleri nedeniyle başarılı olmaktadırlar.

Bugün klasik ÇSG uygulamaları ile tespit edilmiş olan çoğu hatalı işlemler genellikle bir telefon görüşmesi veya e-posta yoluyla yapılmakta, aktarımın eksik ve/veya hatalı olması ve yine sonrası için yapılacak değerlendirme verisi manuel oluşturulduğu için değerlendirme yavaş ve zaman alıcı olabilmektedir.

 1. HATA KAPATMA BAŞARISIZLIĞI

Çoğu durumda, düzeltici ve önleyici eylemler kolayca yanlış yönetilebilmekte veya çok az sorumlulukla atlatılabilmektedir.  Bu durum potansiyel bir tehlike demektir. Riskler çatlaklardan düşebilir. ( Daha önceki bir makalemizde bu konuyu PLATFORM BOŞLUĞUNA DİKKAT başlığı ile dile getirmiştik) ( http://haberisg.com/ ; https://www.detam.com.tr/anasayfa/ ) Dijital Sistem üzerinden belirli  kurallara  (ISO 45001 Yönetim Sistemi üzerinden ) bağlanacak hata düzeltme eylemleri, böyle bir tehlikenin doğumunu  önleyecektir.

Örnek: Bir üniversitede çalışanı, konferans salonlarından birinde yapılan kablolama çalışması sürecinde, bazı işçilerin güvensiz davrandıklarını tespit eder ve bunu yöneticilerine e, posta yoluyla bildirir.  Yöneticide, yine aynı yöntemle kendisine gelen e-postayı ekip çalışına iletir. Oda hafta sonu olması nedeniyle buna hafta başında göz atacaklarını söyler. Ancak takip etme unutulur ve olay asla çözülmez.

 1. EKİPMAN VE VARLIK DENETİMLERİ

Bir ekipman, varlık veya makine parçasının incelenmesi tipik olarak yaklaşık 20 dakika sürer ve bir takip gerektirebilir.  Bir kuruluşta, var olan 100 varlık için, öğelerin harekete geçtiğinden emin olmak yapılacak denetimde bu süre yaklaşık 3-4 günlük bir işe denk gelecektir. Bunu 500 varlık için ele aldığımızda ise bu süre 16- 20 güne kadar çıkacaktır. Bunu böylesine kurulacak bir oranla artırabiliriz.

Yapılacak varlık denetimleri için tanzim edilecek raporlar ve tutulacak manuel kayıtlar, büyük bir zaman alacak ve ayrıca, yüksek hata olasılığı taşıyacaktır. Hatta bir çok riskli kalemler ise takip edilememiş olacaktır.

Örnek: Devler Su işlerinde ki tesiste, bir müfettiş Devlete ait varlık tespitlerini yapmakta, bunun için tesiste her ayın 8 gününü değerlendirme yapmakla geçirmektedir.  Devlete ait bir su işleme tesisindeki bir müfettiş tesis her ayın 8 gününü değerlendirme ve ardından, her bir gözlemi takip etmek ve raporlama yapmak, sorunları eyleme geçirmek ve/veya iyileştirmeler yapmak için harcamaktadır.

 1. KÖTÜ EĞİTİM VE ÖĞRETİM

Birçok kuruluşta, çalışan bilgi eksikliği de olabilir. ÇSG beklentileri bu bilgi eksikliklerinin tamamlanması ve belirli sorumluluk alanları belirlenmesi olsa da bu kişilere verilecek eğitimin manuel olarak uygulanması ve eğitim materyalleri kaydının takibinde idari zorluklarla da karşılaşılabilir. Dijital olarak, çalışanın her istediğinde ulaşabileceği mekanizmayı oluşturmak, Çalışanı sürekli eğitimli tutmak çalışanın yaptığı işten kaynaklanacak riskten haberdar etmek anlamına gelecektir. Ayrıca kişinin işi ile ilgili sertifikasının varlığını sağlamak ve onu sürekli kayıt altında tutmak eğitimsizlikten kaynaklanacak riski ortadan kaldıracaktır.

Örnek: Belirli bir ürün için ÇSG uygunluk gereklilikleri üretim tesisi türüne göre değişiklik içerir. Ancak çalışanlar yeni süreçlerin ne olduğu konusunda bilgilendirmeden uzak olabilirler. Bu ise oluşabilecek yeni tehlikeler ile karşı karşıya kalmak anlamına gelmektedir. Bunun için daha önce geliştirilmiş Prosedürler, Talimatlar ve protokoller olsa da Bu konuda ki değişikliklerden haberdar olabilmek adına Bir e-posta gönderildiği gözlemlenmiştir.

 MERKEZİ VERİ EKSİKLİĞİ

Çoğu kuruluş, basılı güvenliğin bir kombinasyonuna güvenir. Kılavuzlar ve dijital dosyalar – bunların çoğu kullanıcıların sabit diskler. Raporlama ayrıca tek başına yapılır ve potansiyel sürüm kontrolü ve doğruluğu ile ilgili sorunlar çok olabilir. Bilgi almak da çok zaman alabilir.

Örnek: Ülkemizin önemli bir İnşat ve alt yapı firmasına ait belirli bir altyapı tesisinde, dökülmelerle ilgili olarak tekrarlanan sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlar tesisin insan kaynaklı üretim bantları içerisinde takılma ve düşme tehlikesi oluşturmaktadır. Yapılan incelemede dökülmelerin, sızdıran birtakım makinelerden oluştuğu tespit edilmiştir.

Belirlenen bu durum, tesiste çalışan personeller arasında birçok kere görüşülmüş ve birim yöneticileri uyarılmıştır. Ancak, bu durum merkezi yönetime bildirilmediği gibi, işletme içerisinde ÇSG bazlı bir günlük rapor işlemi de yapılmamaktadır.

Bu nedenle tesis içindeki bu sorunlar kendi içerisinde tecrit edilmiş ve kendi içerisinde tedavi edilmiştir. Ancak, bu makinelerde meydana gelen arıza ve hata, merkeze bildirilmediği ve merkez kayıtlarında görülmediği için Kuruma ait diğer tesislere de gittikleri ve o tesislerde kullanıldıkları için bu yerlerde de bu nedenle sorunlara yol açabilecekleri gözden ırak tutulmuştur.  Bu durum ise, ekipman bakımı açısından daha geniş bir soruna yol açabilecektir.

 1. DİJİTAL ÇSG YAZILIMI NE GİBİ ÇÖZÜMLER SAĞLAYACAKTIR?
 2. HIZ, ZAMANINDA ve DOĞRU RAPORLAMA

Kaliteli bir ÇSG yazılımı ile, raporlama süreci otomatikleştirilir ve kolaylaştırılır.

Bilgiye ulaşmak, raporlara erişmek için sadece gerekli veri alanlarını seçmek yeterli olmaktadır.

Güvenlik için Kaydı bilgi almak, güvenlik istatistiklerini birleştirmek için artık ay sonuna kadar beklemek yok. Raporlar Neredeyse anında üretilebilir

 1. TEK, MERKEZİ VERİTABANI

Kaliteli bir ÇSG yazılımı aynı zamanda kuruluşunuzun tüm ÇSG bilgilerini tek bir merkezi konumda bir arada tutulmasını sağlayacaktır. Buna SÜREÇLER, OLAYLAR, İZİNLER, UYUMLULUK gereksinimleri ve daha fazlası dahil olacaktır.

Diğer taraftan; Kaliteli bir ÇSG yazılımı ile şunları da yapabilirsiniz.

 • İşletmenizdeki diğer yazılımlarla bağlantı kurulması; Bu yolla; Daha fazla içgörü için İK (İnsan Kaynakları) ile bağlantı kurabilir, kaliteli bir ÇSG çözümü için, diğer bölümlerden  kullanıcı atayabilir, bireysel çalışanlarınızı sistemin içerisine dahil ederek,  çalışmış oldukları alanlar ile ilgili rollerini sorumluluk duygularına artırabilirsiniz. Bu durum ÇSG yüklerinizi azaltacak, kolaylaştıracaktır.
 • Ayrıca çalışanlarınınız ile ÇSG  Sistemi üzerinden bir kanal açacak, işlerini yaparken, görmüş oldukları tehlike ihtimali olan bilgileri sizlerle paylaşmanın yolunu açacaksınız.
 1. TRENDLERİN BELİRLENMESİ VE ÇÖZÜME ULAŞMA

ÇSG yazılımının en önemli faydalarından biri, adreslenmesi gereken kişilere, vericilere güvenlik eğilimleri ile ilgili hayati bilgiler sağlamasıdır.  Karar vericiler otomatik olarak cihazları aracılığıyla alacakları/ulaşabilecek bu bilgiler konusunda uyarıldıklarında, hızlı bir şekilde sorunu tırmanmadan önce çözmek için adımlar atacaklardır.

 1. ÇSG YAZILIMINI KURULUŞUNUN PROGRAMINA GÖRE YAPILANDIRILMA

Daha da önemlisi, kaliteli bir ÇSG yazılım çözümü kuruluşunuza ve özel ihtiyaçlarınıza göre yapılandırılacaktır. Çünkü her kuruluşun uyum düzenlemeleri, organizasyon yapısı, endüstriden endüstriye genel olarak hazırlanmış ÇSG protokollerinden farklı olabilir. Diğer taraftan, sizin süreçlerinizin raporlanması için    çok önemli spesifik ihtiyaçlarınıza uygun bir çözüme ihtiyaç duyulabilir.

 1. ÇALIŞANLARI GÜÇLENDİRİR

Kaliteli ÇSG yazılımı çalışanlarınızı önemsene konusunda güçlendirici olarak önemli bir rol oynayabilir. ÇSG Yazılımınız üzerinden onlardan güvenlik gözlemlerinin ayrıntılarını göndermelerini isteyebilirsiniz

 • Yaptıkları işte potansiyel bir risk görüyorlar mı?
 • Normalde, onlar için hangi güvenlik konuları önem arz etmektedir?
 • Yaptıkları iş ile en alakalı olan tehlike ve riskler nelerdir?
 • Yaptıkları işte ve/veya işyerinde en fazla tekrarlanan kaza veya ramak kala olaylar nelerdir?
 • Tekrarlanan olaylar için yeterli tedbir alınmakta mıdır?
 • ÇSG için yeterli çalışma gösterildiğini düşünüyorlar mı ?

Diğer taraftan ÇSG yazılımı; işletmeye mahsus ÇSG programı ile çalışanların sunduğu bilgiler otomatik olarak harmanlanacak ve analiz edilerek, yine sistem üzerinden, kendilerine ve karar vericilere sunularak, sürekli iyileştirme yolu açık tutulacaktır.

 1. ÇSG UYGULAMALARINDA SÜREKLİ İYİLEŞTİRME

ÇSG yazılımınız; Kurumunuz içinde sürekli güvenlik iyileştirme kültürü oluşturulmasını sağlam için, sürekli ölçmeye, analiz etmeye ve raporlamaya izin vermeli ve yetkileriniz ölçüsünde, Düzeltici işlem yapmanıza olanak sağlamalıdır.

Belirli çalışanlara yönelik eylemler, otomatik uyarılar ve hatırlatıcılar ile çözülür. Bu hatırlatmalar potansiyel risklerin gözden kaçmamasını sağlar. Ayrıca, bireysel çalışmalar ve çalışanlar için sürekli risk faktörü oluşabileceği için gördüğümüz tüm riskleri oldukları gibi raporlamalısınız. Bu yaklaşım aynı zamanda işyerinde bir kültür oluşturmanıza yardımcı olacaktır.  İnsanların gelişmeyi gerçekten önemsediği yerlerde güvenlik sonuçları her zaman pozitif yönde olacaktır.

 1. HER ZAMAN, HER YERDE GÜVENLİK

Kaliteli bir ÇSG Yazılım çözümü aynı zamanda, herhangi bir yerden, herhangi bir cihazdan güvenlik denetimi veya teftişi yapmanızı sağlar. Bunu herhangi bir özel gözlem veya güncelleme ile sahada olmadan yapabilir ve takip edebilirsiniz.

Bunun için yapılacak tek şey Verilerin dijital olarak girilmesi olacaktır. Bu yolla, ÇSG alanında yetkilendirdiğiniz tüm kişiler sisteme ulaşacak ve denetimin bir parçası olacak, istenildiği anda, istenilen raporlar, trend ölçümleri otomatik olarak alınabilecektir. ÇSG uygulamalarında takip ve denetim sistemini yaygınlaştırmış olacaksınız.

SONUÇ VE ELDE EDİLEN BAŞARININ  HİKAYESİ

 • Kurum bünyesinde Güvenlik Platformları oluşturuldu.
 • Kurumda çalışanlar ile ÇSG Ekibi arasında bağ kuruldu.
 • Güvenlik göstergeleri ve güvenlik yönetimi modernize edildi.
 • ÇSG Sistemi, İşletme sistemi gereksinimlerine uyacak şekilde yapılandırıldı.
 • Mevcut süreçlerde ÇSG uygulamaların nasıl olması gerektiği hususunda, tüm denetçiler, yöneticiler etkili bir şekilde eğitildi.
 • Ramak kalalar, kazalar, yaralanmalar, gözlemleri ile birlikte kayıt altına alındı.
 • Kurum çalışanlarının ve ÇSG güvenlik ekibinin odak noktası değişti
 • Kurum içerisinde meydana gelen olaylara karşı geçici çözüm yerine çok daha proaktif ve kapsamlı tedbir alma duygusu gelişti.
 • İşyerinde geçici süreli olarak çalışanların kaza eğilimleri ve güvenlik riskleri önemli ölçüde azaldı.
 • Kasa ve yaralanma yoluyla oluşan Zaman ve maddi kayıplar önlendi. Sigorta ödemelerinden tasarruf sağlandı.
 • İdari ve Hukuku Cezalar ortadan kalktı.
 • Üretim arttı.
 • Çalışan ve İşletme Güvenliği sağlandı.
 • Kazalar nedeniyle oluşabilecek kurum prestij kaybı önlendi.

İbrahim OĞUR

İş Güvenliği Uzmanı

Baş İş Müfettişi

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………

Daha Fazla Neler olduğunu Öğrenmek İsterseniz;

Güvenlik Göstergeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve kuruluşunuz için nasıl çalışabileceği huşunda bilgi almak istiyorsanız. Lütfen; https://www.detam.com.tr/anasayfa/ veya https://kycas.com.tr/ üzerinden bilgi alabilir ve  ayrıca,

Adres: Büyükdere Cad. No:47 Bentek İş Merkezi Kat:9/906 Mecidiyeköy / Şişli / İstanbul
Eposta:  
info@kycas.com.tr
Mobil: 0 507 540 46 53
Telefon: 0 212 275 56 07
numaralı telefondan ilgililere ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.