DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

DÜNYA SALLANDIĞINDA HAYAT KURTACAK 3 ADIM…

Dr. İbrahim Oğur
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ, İŞ HUKUKU UZMANI, EĞİTMEN, DANIŞMAN, BİLİRKİŞİ
05.10.2019
964
A+
A-

DÜNYA SALLANDIĞINDA HAYAT KURTACAK 3 ADIM…

Hayatta Kalmak…

YER sallandığında ““Düş, Kapaklan, Dur Bekle” “gibi uygun işlemleri yapmak, hayat kurtarıp yaralanma riskini azaltabilir.
Her yerde, herkes, EVDE, İŞTE, OKULDA veya SEYAHATTE olsun, bir deprem sırasında ne yapacağını öğrenmeli ve pratik yapmalıdır.
DÜŞ; Nerede olursanız olup, elleriniz ve dizlerini üzerine kapaklanın. Bu pozisyon sizi düşmek ten korur ve alçakta kalmanızı sağlar. Bu pozisyonla yakınlardaki barınaklara sürünerek gidebilirsiniz.
KAPARLAN; Eliniz ile başınızı ve Boynunuzu koruyun. Sağlam bir masa veya masa yakındaysa, barınak için altına sürün Yakında bir sığınak yoksa iç duvarın yanına sürün (pencerelerden uzakta)Dizlerinin üzerinde kal; hayati organları korumak için eğilerek Sallanma Durana Kadar Kapalı Bir Alanda Durun Bekleyin
DUR – BEKLE; Masa /Sığınak altında bir elinizle başınızı tutarak bekleyin. Sığınağınız/Masa kayarsa sığınağınızla birlikte hareket etmeye hazır olun. Sığınak yoksa; Başınızı ve boynunuzu hem kollarınız hem elinizle tutun.
NEDEN “Düş, Kapaklan, Dur Bekle” YAPMALIYIZ?
Depremler herhangi bir uyarı olmadan meydana gelir ve o kadar şiddetli olabilir ki kaçamazsınız veya sürünemezsiniz; bu nedenle, muhtemelen bulunduğunuz yere çarpacaksınız. İlk sarsıntının büyük olanın başlangıcı olarak ortaya çıkıp çıkmayacağını asla bilemezsiniz.
Bu bağlamda; Dünyanın çeşitli yerlerinde meydana gelen Deprem sonuçlarının değerlendirilmesinde, BİLİM ADAMLARI, DEPREM UZMANLARI, AÇİL KURTARME EKİPLERİ “Düş, Kapaklan, Dur Bekle” Yönteminin bir Deprem anında kendini korumak için en iyi yöntem olduğunu söylüyorlar…
Her Neredeyseniz Öncelikle Kendinizi Koruma Altına Alın
Nerede olursanız olun kendinizi korumak için ne yapacağınızı düşünmeniz önemlidir. YATAKTA, PLAJDA, veya BİR TİYATRODA, (Vb) İ
İÇ MEKÂNLARDA BULUNUYORSANIZ!
“Kapaklan, Koru ve Bekle”
Dış duvarlardan, pencerelerden, asılı eşyalardan, aynalardan, yüksek mobilyalardan, büyük ev aletlerinden ve ağır nesneler veya camdan mutfak dolaplarından kaçının. Ancak, yere inmeden önce 1,5-2,10 Metreden daha fazla hareket etmeye çalışmayın. Sallanmak sırasında dışarı çıkmayın! Bir binanın dış duvarlarına yakın alan, olması en tehlikeli yer. Pencereler, cepheler ve mimari detaylar genellikle binanın yıkıldığı ilk kısımdır. Oturamıyor, yere kapanamıyorsanız: öne doğru eğin, Başınızı kollarınızla örtün ve boynunuzu her iki elinizle tutun.
YATAKTA
“Kapaklan, Koru ve Bekle”
Yataktan kalkmayın. Hayati organları korumak için yüzünüze yaslanın ve başınızı ve boynunuzu bir yastıkla örtün, kollarınızı başınıza mümkün olduğunca yakın tutarken, iki elinizle çalkalama durana kadar başınızı ve boynunuzu tutun . Bulunduğunuz yerde kalarak, düşmüş ve kırılmış nesnelerden yaralanma olasılığınız daha düşüktür.
AYAKTA
“Kapaklan, Koru ve Bekle”
Pencerelerden ve diğer tehlikelerden kaçının. Asansör kullanmayın. Yağmurlama sistemleri veya yangın alarmları devreye girerse şaşırmayın.
SINIFTA
“Kapaklan, Koru ve Bekle”
Laboratuvarlar veya diğer ayarlar, güvenliği sağlamak için özel hususlar gerektirebilir. Öğrencilere ayrıca evde veya başka yerlerde ne yapılması gerektiği de öğretilmelidir.
BİR MAĞAZADA İSENİZ
“Kapaklan, Koru ve Bekle”
Bir alışveriş sepetinin yanına, giysi raflarının altına veya ilk depo rafları seviyesine gelmek ekstra koruma sağlayabilir.
BİR STADYUM YA DA TİYATRODA İSENİZ
“Kapaklan, Koru ve Bekle”
Koltuğun önüne veya toprağa, kapaklanın, sonra mümkün olduğunca eğilip kollarınızı başınızın üzerine sararak sallantı geçinceye kadar durun. Sonra yavaşça yürüyün, artçı şoklar sırasında düşebilecek her şeyi izleyin.
DIŞ MEKÂNDA BULUNUYORSANIZ
“Kapaklan, Koru ve Bekle”
Güvenli bir şekilde yapabiliyorsanız temiz bir alana gidin; elektrik hatları, ağaçlar, işaretler, binalar, araçlar ve diğer tehlikelerden kaçının. Sonra Bırak, Kapat ve Beklet. Bu, doğrudan üzerinizde hiçbir şey bulunmasa bile, yandan atılabilecek tüm nesnelerden korur.
SÜRÜŞ ANINDA
“Kapaklan, Koru ve Bekle”
Yolun kenarına doğru çekin, durun ve park frenini çekin. Üst geçitlerden, köprülerden, elektrik hatlarından, işaretlerden ve diğer tehlikelerden kaçının. Sallantı duruncaya kadar aracın içinde kalın, daha sonra düşen döküntü, çatlak veya kaydırılmış ödeme ve acil durum araçlarından kaçınarak dikkatli hareket edin. Eğer bir güç hattı araca düşerse, eğitimli bir kişi kabloyu çıkarıncaya kadar içeride kalın.
KIYIYA YAKIN İSENİZ
“Kapaklan, Koru ve Bekle”
Kendi konumunuz uygun ortama yerleşin. Sallantı azalır azılmaz, hızlı bir şekilde yüksek toprağa veya iç bölgelere doğru yürüyün. Görevlilerin uyarı vermesini beklemeyin. Trafik, döküntü ve diğer tehlikelerden kaçınmak için araç kullanmak yerine yürüyün.
BİR BARAJIN ALTINDA İSENİZ
“Kapaklan, Koru ve Bekle”
Büyük bir deprem sırasında barajlar yıkılabilir. Enderde olsa bu olgu olasıdır. Bu nedenle bir barajın altında yaşıyorsanız, sel bölgesi bilgisini bilmeli ve yüksek toprağa ulaşmak için bir tahliye planı hazırlamalısınız.
Zemin sarsılmaya başladığında kendinizi hemen korumaya hazır olmak için tatbikat yapın. Her şeyde olduğu gibi, pratik mükemmelleştirir.
Çocuklarla beraber en az yılda bir kez DEPREM TATBİKATI YAPIN, YAPTIRIN. Her deprem Tatbikatında
DÜŞ
KORU ve
BEKLE Hareketlerini uygulayın/Uygulatın.

Bu konuda www.detam.com.tr Adresini üzerinden DETAM AÇİL DURUMLAR DEPARTMANINDAN Destek alabilirsiniz.

EPREM ANINDA NEYİ YAPMAMALISINIZ!

KAPIYA GİRMEYİN!
Modern evlerde ve binalarda, kapılar daha güvenli değildir ve sizi uçan veya düşen nesnelerden korumazlar. Onun yerine masanın altına girin!

DIŞARI KOŞMAYIN!
Bir depremde kaçmaya çalışmak tehlikelidir, çünkü zemin hareket eder ve kolayca düşebilir veya enkaz veya camdan zarar görebilirsiniz. Dışarıda koşmak özellikle tehlikelidir, çünkü cam, tuğla veya diğer yapı bileşenleri düşebilir. İçeride kalmak ve masanın altına girmek çok daha güvenlidir.

SÖYLENTİLERE İNANMAYIN!
Son Depremde Sosyal Medyada olduğu gibi bir takım söylentiler ( Köprü halatı koptu vb. Bu söylentiler uzmanlar tarafından itibarsızlaştırıldı ) çıkabilir. Resmi makamların söylediklerinin dışında olan söylentilere inanmayın.

Dr. İbrahim OĞUR
İçmimar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.