DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İŞ KAZALARINDA SORULARLA SORUMLU BULMA TEKNİĞİ

Dr. İbrahim Oğur
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ, İŞ HUKUKU UZMANI, EĞİTMEN, DANIŞMAN, BİLİRKİŞİ
14.10.2019
777
A+
A-

İŞ KAZALARINDA SORULARLA SORUMLU BULMA TEKNİĞİ

İşyerlerindeki ölüm ve yaralanmalarda tepe noktalara ulaşmak zordur, Hukuk sistemi çoğu durumda elinizi kolunuzu bağlamaktadır.
Kusurlu;
1. Hizmet Dışarıdan alınıyor ise, İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin alındığı, OSGB
2. Hizmet Firma içinden yürütülüyorsa ve bu görev bir İSG önlem almayan mühendis ve dikkatsiz işçiye yıkılmaktadır, kısacası; Firma Sahipleri, Üst Yönetim yerine İSG ile ilgili olarak işverene ( İş Sahibine ) Danışmanlık, Rehberlik, Yol Göstericiliği yapan, emek kusuru üstlenmekte ve cezalandırılmaktadır.

Şimdi hep beraber; Hafriyat Sürecinde Meydana gelen bir İş Kazasını aşağıda ki sorular çerçevesinde ele alarak izleyelim.

Öncelikle Yapılacak olan kazıyı süre açısından ele almalıyız. Bunun içinde sorulacak Muhtemel Soruları aşağıdaki başlıklar altında toplayabiliriz. . ( Bu sorular kazanın oluşumuna görev geliştirilebilir.)
1. Kazının Planlamasında Normal Süre nedir?
2. Bu süre belirlenirken, alınacak İş Güvenliği tedbirleri için geçecek süre dikkate alınmış mıdır?
3. Hafriyat işinde çalışacak işçiler özel olarak hafriyat tehlikeleri konusunda eğitilmiş midir?
4. Gerekli KKD Malzemeleri verilmiş midir?
5. Kazı için Planlanan süreye etki edilerek kazı bitimi erkene alınmış mıdır? Erkene alınmış ise, Kazı neden bu kadar kısa zamanda bitirilmesi gerekir? Zamanın erkene alınması
6. Kazı için tüm önlemler alınırsa gerçekleşecek kazı zamanı ile erken bitirilme zamanı arasında ne kadar fark vardır?
7. Eğer Kazı istenilen zamanda bitirilmez ise, gecikmeden sorumlu tutulacak mühendisin başına neler gelebilir?
8. Kazıya gerekli önlemlerin alınması için gerekli parayı kim cebinden çıkarıp verecektir?
9. Tercih edilen Kazı tarzı Teknolojiye uygun mudur?
10. Neden çok daha güvenli kazı teknikleri varken, bu teknik tercih edilmiştir (ucuz olduğu için mi?)
11. Kazı için sıcak iş izni Prosedürü uygulanmış mıdır?
12. Parasını kendi patronundan alan iş güvenliği uzmanının, kendi patronunu şikâyet etmesi düşünülebilir mi, işten atılmayacağının garantisi var mıdır?
13. İşin planlaması yapılırken, iş sağlığı ve güvenliği ayrı bir maliyet kalemi olarak hesaplamalara dâhil edilmiş ve bütçe ayrılmış mıdır?
Vs.
Değerli Arkadaşlarım;

Sorular her olay için artırılabilir ve tüm bu sorular bizi parayı takip etmeye, paranın kaynağını takip etmeye zorlamaktadır.
Çünkü biz biliyoruz ki, İş Sağlığı ve Güvenliğinin etkin olarak uygulanabilmesi için arkasında iki güce ihtiyaç duyulur. Bunlardan; Birincisi FİNANSAL KAYNAK, İkincisi ise, İRADİ GÜC’ tür.
Eğer, İSG Çalışmalarının arkasında bu iki güç birlikte yer almaz ise, İSG Çalışmalarının başarıya ulaşması mümkün değildir.
Bu iki gücünde sahibi de hepimizin bildiği üzere İŞİN SAHİBİDİR. Bu bağlamda Yasal Mevzuatımız; İşverenin Sorumluluğunu her türlü durumda. ASLİ SORUMLULUK olarak kabul etmiştir.
Ancak şu da bir gerçektir ki, işyerlerindeki ölüm ve yaralanmalarda tepe noktalara ulaşmak zordur, hukuk sistemi çoğu durumda elinizi kolunuzu bağlamaktadır…
Kusurlu önlem almayan mühendis ve dikkatsiz işçiye yıkılmaktadır, kısacası sermaye yerine emek kusuru üstlenmekte ve cezalandırılmaktadır…
6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun uygulamaya konulması ile de, aranılan GÜNAH KEÇİSİ Bulunmuştur. Bu Günah Keçisini adı; İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmandır. .

Nice Kazasız Günlere

Dr. İbrahim OĞUR
E. Baş İş Müfettişi
İSG UZMANI

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.